Krajní meze v indickém Ladakhu

Vložil/a brechacik, 05.06.2009 - 11:38

Datum vydání: 
6.5.2009

Projekt Krajní meze: Ladakh

vydáno: 06.05.2009, 14:01 | aktualizace: 07.05.2009 14:56

Vysokohorské himalájské průsmyky, vyprahlá krajina, buddhistické kláštery a usměvaví vesničané. I takhle by se dal charakterizovat Ladakh, oblast v indickém státu Džammú a Kašmír, rozkládající se v odlehlé, nejsevernější části Indie. Letos v létě se sem vydá skupina českých dobrovolníků, aby poskytla pomoc v ladackých školách i klášterech.

Reklama
 

Fotogalerie

Ladakh znamená v překladu Země zářících sedel a je zároveň přezdíván jako Malý Tibet právě proto, že k tomu opravdovému Tibetu má blízko nábožensky, kulturně i geograficky. V nadmořské výšce kolem 3500 m n. m. zde žije celkem 117 tisíc obyvatel a asi 80 procent z nich vyznává tibetský buddhismus. Náboženství představuje nedílnou součást každodenního života a jeho atmosféra na člověka zapůsobí téměř kamkoli se podívá. V ladackých vesničkách se lidé živí zemědělstvím a chovem dobytka. Pěstují především ječmen, ze kterého rozemíláním a pražením vyrábějí trampu, nejčastější pokrm místní kuchyně, a k tomu rádi popíjejí slaný čaj s máslem nebo místní pivo čhang.

Tato v minulosti světem zapomenutá země, dříve království, si po staletí udržovala tradiční styl života a svébytné zvyky, které ji odlišovaly od zbytku Indie. Kvůli izolovanosti si dokázala uchovat své nezaměnitelné kouzlo, zároveň ale musí v dnešní době o to víc čelit úskalím a rizikům, která s sebou přináší moderní svět. Klimatické změny s sebou přinášejí úbytek vody v krajině a tání ledovce. Příliv turistů znamená mimo jiné i mnoho odpadu, který se ve vysokých nadmořských výškách těžko rozkládá. Utrácející turisté nebo televizní seriály poskytují místním lidem většinou značně zkreslený obraz západního světa. Ti navíc nemají o ekologii mnoho znalostí. Paradoxem je, že pokud se někomu podaří získat dobré vzdělání, těžko nachází v místních vesničkách odpovídající uplatnění ve svém oboru.

Tyto ladacké problémy jsou jedny z důvodů, proč se sem letos v létě vydává skupina českých dobrovolníků. Spojuje je touha pomáhat i zažít netradiční a dobrodružné prázdniny či dovolenou. Jedná se o projekt Krajní meze, který je realizován pod záštitou hnutí Brontosaurus, respektive jeho základním článkem Modrý kámen. Dobrovolníci do Indie vyrážejí už počtvrté, aby poskytli pomoc v ladackých školách i klášterech. Pomáhají v internátě pro hendikepované děti a ve školách realizují počítačové, ekologické, hudební a výtvarné kurzy. V současné době také již funguje školní výměnný projekt La Ngonpo, kde prostřednictvím webového rozhraní mezi sebou komunikují ladacké a české děti. Mimo školy věnuje výprava pozornost i buddhistickým klášterům. Dobrovolníci pomáhají manuální prací při opravách a na stavbě. Kromě tohoto se do Indie ještě přiváží finanční a hmotné dary jako například notebooky, digitální fotoaparáty, ale třeba i pastelky a pexesa. Kromě práce zbývá čas i na treky a výlety po okolní krajině.

Naším cílem je poskytnout místním lidem pomoc, ale zároveň i trochu jiný pohled na okolní svět a posílit jejich sebevědomí, čehož bychom jako obyčejní turisté asi nedosáhli. Ale tato kulturní výměna a poučení funguje oboustranně. Nám se často nabízí možnost bydlet přímo v ladackých rodinách, poznat, jak žijí místní lidé, a uvědomit si, že ke štěstí a úsměvu stačí málo.

Bližší informace naleznete na http://modrykamen.brontosaurus.cz/krajnimeze

Adéla Vožechová, projekt Krajní meze